Plagiosefali  ve  brakisefali  teşhis edilen en yaygın düz kafa sendromu türlerinden ikisidir . Sebepler aynı olmasına rağmen, iki durum çok farklı kafa şekillerinde görülür ve bebeğiniz için en iyi sonuçları elde etmek için ikisini birbirinden ayırmak önemlidir.

Peki plajiyosefali ve brakisefali nedir? Bu yazımız ile brakisefali ve plajiyosefali arasındaki temel farkları ortaya koyuyoruz, böylece doğru tedaviyi bulmak için sonraki adımları atabilirsiniz.

Brakisefali

Belirgin  olarak geniş ve yüksek bir kafa şekli halinde görülür.

Bebeğinizde brakisefali varsa, yaklaşık sekiz haftalıkken, kafatasının arkasında düzleşmenin göründüğünü ve kafa şeklinin normalden çok daha geniş görünmesine neden olduğunu fark edebilirsiniz. Ayrıca başın arkasının normalden daha uzun olabileceğini ve bazı durumlarda bu yüzün üst  bölgesinde kafatasının önüne doğru bir şişkinliğe neden olabileceğini fark edebilirsiniz.

Brakisefali genellikle bebeğin yaşamının ilk birkaç ayında, kafatası hala yumuşak, şekillenebilir ve dış baskılara duyarlı olduğunda görülür. Brakisefaliyi  ve bu durumun nasıl etkili bir şekilde tedavi edilebileceğini daha ayrıntılı olarak açıklayan bu bilgilendirici yazımızdan tanımlanan durumun birkaç nedeni vardır . Deformitenin daha da kötüleşmemesi veya kalıcı hale gelmemesi için aktif adımlar atılması gerekmektedir.

Plajiyosefali

Plajiyosefali, düz kafa sendromunun en yaygın türüdür ve başın bir tarafında düzleşme ile asimetrik bir kafa şeklini ifade eder. Genellikle bir paralelkenarın şekliyle karşılaştırıldığında, kafatasının yüzeyinde yassılaşma sol veya sağ tarafta görünen bir yamuk kafa görüntüsü verir.

Klinik bir değerlendirme yapmadan plajiyosefali şiddetini sınıflandırmak zor olabilir. Bununla birlikte, en yaygın plajiyosefali formu pozisyonel plajiyosefali olarak teşhis edilir. Düzleşmenin yanı sıra dikkat edilmesi gereken başka belirtiler de vardır ve bunlar şunları içerir:

  • Kulakların yanlış pozisyonu. Bu, kulakların ve yanakların başın daha düz tarafında öne doğru itilmesinin bir sonucu olarak olur.
  • Yüz asimetrisi ve gözlerin büyüklüğü ve konum bakımından farklı olması (bir göz diğer gözden daha aşağıda veya daha küçük görünebilir). Bu aynı zamanda kaş bölgesinin dışa doğru çıkmasına da neden olabilir.
  • Brakisefali ve plajiyosefali kombinasyonu da yaygın olarak birlikte bulunabilir ve kendisini geniş, asimetrik bir kafa şekli olarak sunar.

Plagiosefali ve Brakisefali Nedenleri Nelerdir?

Plajiyosefali ve brakisefali arasında temel farklılıklar olmasına rağmen, kliniğimizde gördüğümüz bebeklerin çoğunda ikisinin bir kombinasyonu vardır. Bu, bebeğinizin iki ayrı durumdan muzdarip olduğu anlamına gelmez, ancak kullanılan terimlerin bebeğinizin başının düzleşmesinin özelliklerini tanımlayan klinik ifadeler olduğu anlamına gelir.

Farklılıklarına rağmen, her iki koşul da en yaygın aşağıdaki faktörlerden bir yada bir çoğunun etkisi ile deformasyonlar oluşabilir.

  • Yumuşak kafatası – Bebekler, doğum kanalından geçmelerini ve yaşamın ilk birkaç ayında meydana gelen hızlı beyin büyümesine uyum sağlamalarını sağlayan inanılmaz derecede yumuşak kafataslarıyla doğarlar. Bebeklerin kafataslarındaki kemik plakaları yaklaşık yürüme yaşları başlayana kadar kaynaşmadığından, bu onları çeşitli faktörlerden etkilenerek şekil değiştirmeye karşı oldukça duyarlı hale getirir – bebeğin anne karnındaki konumu bunlardan sadece biridir.
  • Çoklu doğumlar – Düz kafa sendromu, bebeklerin hareket etmesi için rahimde, daha az yer olduğu ve kafatasının yumuşak kemiklerine ek baskı uyguladığı için çoklu doğumlarda yaygındır.
  • Erken doğum – Prematüre bebekler, hamileliğin son birkaç haftasında meydana gelen kemik mineralizasyonundan yararlanmadıkları için düz kafa sendromuna özellikle duyarlıdır. Ek olarak, prematüre bebekler, başlarını henüz hareket ettiremedikleri ve kafatasları zamanında doğan bebeklere göre daha yumuşak olduğu için bazen başlarını bir tarafa yaslamayı tercih edebilirler. Bu da kafatası şekil bozukluğu anormalliklerine neden olabilir.
  • Doğumdan sonra – Doğumdan  sonra kafaya baskı, en yaygın plajiyosefali nedenlerinden biridir, özellikle de başın düz yüzeylere karşı dinlenmek için çok fazla zaman harcandığı durumlarda. Bu sorun, fizyoterapi ile tedavi edilebilen tortikolis , bir taraftaki boyun kasının gerilmesi gibi durumlarla daha da kötüleşir .

Plagiosefali veya Brakisefali için Hangi Tedavi Mevcuttur?

Düz kafa sendromu, durum için genel terim olmasına rağmen, her düzleşmeyi bu şekilde tanımlamak kolay olabilir. Bu, genellikle, bebeklerinin durumu hakkında gerçek bir açıklamaları olmadığı için, durumu tedavi etme düşüncesinde ebeveynlerin kafası karışmış ve gergin hissetmelerine neden olur.

Bir düzleşme belirginleşmeye başladığını görür görmez, ebeveynlerin sık sık pozisyon değişikliği önerilerine başlamalarını öneririz  . Bu, plajiyosefali ve brakisefali’nin kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir ve hatta tersine çevrilmesine yardımcı olabilir. Doğal olarak herhangi bir gelişme sağlanabiliyorsa, bu, yaşamın ilk birkaç haftasında, genellikle yaklaşık dört aylık olana kadar olacaktır.

Uyurken – Uyumak için bebeği sırt üstü yatırın ve başının farklı  taraflarında uyutmayı teşvik etmek için yattığı karyolanın ucunu değiştirin. Bebeğin gece lambasını odanın farklı taraflarına taşıyın (bebekler ışığı gözleriyle ve dolayısıyla başlarıyla takip etme eğilimindedir – bunun her zaman bir yönde olmadığından emin olun) ve uyurken başının pozisyonunu kontrol ettiğinizden ve gerekirse değiştirdiğinizden emin olun.

Oynarken –   Önemli boyun ve gövde kaslarını güçlendirmek için göbek üstü zamanı ile meşgul olun . Uyanıkken, sağlam ve düz bir yüzeyde bebeği yüzüstü yatırın. Bu aynı zamanda gelişim ve koordinasyona da yardımcı olacaktır. Bebeği çok uzun süre sırtüstü bırakmak sırtta FHS’ye benzer bir baskı oluşturabileceğinden,  karın zamanı  da bunu azaltır.

Beslerken ve taşırken –  Bebeğin başının her iki tarafı arasında eşit hareketi teşvik etmek için bebeği tuttuğunuz tarafı değiştirin.

Seyahat ederken –  Mümkünse, bebekle araba koltuklarında ve bebek arabalarında geçirilen süreyi, başlarının uzun süre sert ve düz bir yüzeyde duracağı şekilde sınırlayın. Ayrıca bebeğinizi araba koltuğunda gezdirmek yerine bir askı veya ana kucağı kullanın.

Plagiosefali ve Brakisefali İçin Sonraki Adımlar

. Yaşadığınız sıkıntıdan yararlanmaya çalışmak yerine, bu zor zamanlarda size güvence ve net rehberlik sağlamayı amaçlıyoruz. Bebeğinizin ihtiyaçlarını net ve dürüst bir şekilde değerlendirebiliriz çünkü nereden başladığınızı bilmeden nereye gittiğinizi bilmek imkansızdır. Her bir kafa şeklini her zaman ölçüyoruz, böylece kafanın nerede büyümesine ve kendini düzeltmesine izin vereceğimizi biliyoruz.

Deneyimlerimiz, eğer plajiyosefali ve brakisefali beş aylıkken kendi kendine düzelmiyorsa, muhtemelen daha fazla yardım almadan hiç iyileşmeyecektir. Bu durumlarda, benzersiz  CranioWell tedavimiz  , kafayı kademeli olarak daha normal, simetrik bir şekle döndürmek için kullanılabilir.

Bu tedavi tamamen ağrısızdır ve deformitenin derecesine  ve bebeğin yaşına  bağlı olarak tamamlanması  üç ila altı ay sürer  . Olağanüstü başarı oranı, bugüne kadar tedavi ettiğimiz binlerce bebekte görülebilir.

Plajiyosefali ve brakisefalide  kaskın tüm faydaları ve aklınızdaki sorular için burayı okuyun  .  Ek tavsiye ve destek yerlerine bağlantılar da dahil olmak üzere  daha fazla plajiyosefali  ve  brakisefali kaynağı  için  blogumuza bakın  .

Menü