Bebek Kask Tedavisi Hangi Durumlarda Önerilir?

Ebeveynler, bebeklerinin başının arkasında düz bir nokta oluşmaya başlarsa doğal olarak endişelenmeye başlar. Azalıp, azalmayacağını bilmemek korkutucu olabilir.  Bu durumda bebek kask tedavisi ile ilgilenen çocuk doktoru kliniklerine başvurduğunuzda,, kafatasını nazikçe yuvarlak bir şekle sokmaya yardımcı olması için bebeğinize takması için bir kask önerebilir.

Bebeğimin kafasında düz bir noktaya ne sebep olur?

Bebek kask tedavisine  ihtiyacı olduğunu öğrenen birçok ebeveyn, kendilerini suçlamaya başlar. Teknik olarak plajiyosefali olarak adlandırılan  moral bozucu olan kafasındaki düz alanların oluşumunun nasıl engellenebileceğini merak edebilirsiniz. Gerçek şu ki, çoğu bebeğin mükemmel şekilli kafaları yoktur.

Aslında, çoğu yetişkinin de mükemmel şekilli kafaları yoktur. Küçük düz  alanlar  normaldir. Bebeğinizin kafatasında büyük düz bir nokta varsa, bu genellikle doğumun bir sonucudur – bebeğinizin kafatası doğum kanalından geçerken düzensiz bir şekilde şekillenmiş olabilir – veya düzenli olarak sırt üstü yattıkları için dümdüz olabilir

Bebeğinizin kafatası yumuşaktır, bu da kafatası kemiklerinin yetişkinlikte olduğundan daha kolay hareket ettiği anlamına gelir . Bu, bebeğinizin kafasının doğum kanalından geçmesine ve bebeklik döneminde beyninin büyümesine olanak tanır. Ama aynı zamanda başın arkasına veya yanına sürekli baskı yapılması, ve hep sabit bir yönde baskı olursa  kalıcı malformasyona neden olabileceği anlamına gelir.

Bebeğimin ne zaman kaska ihtiyacı olur?

Bebeğinizin kafasının şekli genellikle beyin hasarına veya diğer gelişim sorunlarına neden olmaz.

Peki, bebeğiniz için bir kask almanız gerekip gerekmediğini nasıl anlarsınız?

Doktorunuz, her sağlıklı çocuk ziyaretinde bebeğinizin kafa boyutunu ve şeklini kontrol edecektir. Bu ziyaretler bebeklik döneminde yaklaşık 2 ayda bir gerçekleşir. Bebeğinizde yaklaşık 4 aylıkken düzelmeyen geniş düzlük bir alan varsa, doktorunuz bir kask reçete edebilir. Bir kaskın etkili olması için tedavi 4 ila 6 aylıkken başlamalıdır. Bu, kaskın bebeğiniz büyüdükçe kafatasını nazikçe şekillendirmesine izin verecektir. Tedavi genellikle 1 yaşından sonra etkisiz kabul edilir çünkü kafatası birbirine kaynamaya başlamıştır.

İlginizi Çekebilir:   Bebeklerde Düz Kafa Oluşumunun Önlenmesi  

Bebek Kask Tedavisinde Neler İle Karşılaşırsınız?

Konumsal plajiyosefaliyi bir kaskla düzeltmek aslında kolaydır. Bebeğinizn başarılı bir tedavi sonucu alabilmesi için.tTedavi süresince günde 23 saat kaskı bebeğinizin üzerinde tutmanız gerekmektedir. Çoğu zaman, kasklar birkaç ay boyunca giyilir. Çocuğunuzun kaskının, büyümelerine ve değişen kafa şekillerine ayak uydurmak için düzenli olarak, dönemsel olarak ayarlanması gerekecektir.

bebek kask tedavisi

Konumsal plajiyosefali için diğer tedavi seçenekleri

Bazı araştırmalar, basit yeniden konumlandırma tekniklerinin etkili olabileceğini göstermiştir. Doktorunuz ayrıca , bükülmüş bir boyun içeren bebek tortikolis gibi ek sorunları düzeltmek için fizyoterapi önerebilir . Bu teknikler bebeğinizi yeniden konumlandırmanıza ve kafatasına düz noktaları kendi başlarına düzeltme fırsatı vermenize yardımcı olabilir:

  • Göbek Üstü Zamanı – Çok Önemlidir. Gözetim altında, bebeğinizi her gün karnının üzerine koyun. Bu, çocuğunuzun başının arkasına bir dinlenme zamanı verir ve çocuğunuzun boyun kaslarını güçlendirmesine yardımcı olur.
  • Sarılmak. Bebeğinizi tutmak sadece harika bir bağlanma zamanı değildir. Aynı zamanda, bebeğiniz araba koltuğunda, salıncakta veya taşıyıcıda otururken doğal olarak meydana gelen, çocuğunuzun başının arkasındaki baskıyı da hafifletir.
  • Yön değiştirin. Bebeğinizi kafasındaki düz noktadan uzaklaşmaya zorlayacak pozisyonlara yerleştirmeyi deneyin. Her iki taraftan da emzirin. Onu beşiğine farklı pozisyonlarda yatırın, böylece sizi görmek için dönmesi gerekecek. Ayrıca ara sıra beşiğini hareket ettirmeyi deneyebilirsiniz, böylece kafasındaki hiçbir nokta fazla kullanılmaz veya düzleşmez.

Çoğu durumda, bebeğinizin kafa şekli kendi kendine düzelir. Zaman ve biraz çabayla, bebeğinizin kafası büyüyecek ve hareket etmeye ve daha fazlasını yapmaya başladıkça normale dönecektir. Kask takmak, bebeğinizin kafasındaki büyük kusurları veya düz noktaları düzeltmenin de iyi bir yoludur. Bebek kask tedavisine ihtiyacı olup olmadığını ve düz noktasını düzeltmek için neler yapabileceğinizi doktorunuza sorun.

Kliniğimizden , kafa yapısı şekil analizi randevusu alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:   What is ear molding?
Menü