Bebeklerde kafatası şekil bozukluğu gittikçe artmaktadır. 1992’den beri Amerikan Pediatri Akademisi, boğulmayı önlemek ve ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riskini azaltmak için bebeklerin sırtüstü yatırılmasını tavsiye ediyor. Ancak sırt üstü uyumanın bir sonucu, bebeklerde şekilsiz bir kafa ya da düz bir kafa oluşabiliyor.
Deformasyonel plajiyosefali olarak bilinen bu durum,  başın aynı bölgesine tekrarlanan basınçtan dolayı oluşan asimetrik bir kafa şeklini ifade eder.
Bebek 1-2 aylıkken kafa şeklindeki değişiklik başlayabilir. Bir bebeğin kafatası kemikleri doğumda yumuşak ve esnektir. Beynin büyümesine izin vermek için kafatası plakaları henüz tam olarak kaynaşmamıştır. Ancak bir bebek tekrar tekrar aynı pozisyonda  yatırıldığında kafatası düzleşebilir.
Bazen bebekler yamuk kafa şekilleri ile doğarlar. İkiz gebelik gibi çoklu doğumun parçası olan bebeklerin rahimde hareketi kısıtlı olabilir; doğum süreci ayrıca bebeğin kafatasını geçici olarak düzleştirebilir. Bebeklerde kafatası şekil bozukluğu yapan diğer nedenler, boyun kaslarının gerginleşmesine neden olan müsküler tortikolise bağlı olabilir, tortikolisi olan  bebek uyumak için başını sadece bir yöne çevirir.
müsküler tortikolis

Kafatası Şekil Bozukluklarında Erken Müdahale Anahtardır

Tüm klinik çalışmalar ve deneyimlerimize göre; iyi haber şu ki plajiyosefali bebeğin beynini veya büyümesini etkilemiyor .  Bebeğin yatış pozisyonu kafa şekli bozukluklarında ilk bir kaç içinde düzelmeye katkı sağlayabiliyor.  Konumlandırma yoluyla veya birkaç ay kafa şekillendirici bebek kaskı takılarak şekil düzeltilebilir.
Sırt üstü uyuma ve bebeği sürekli sırtında tutan araba koltukları, bebek arabaları, şişme koltuklar ve salıncaklar gibi bebek cihazlarının artan kullanımı nedeniyle 20 yıl öncesine göre bu durumdaki bebeklerin daha fazlasını görmekteyiz. Eskiden daha az bebek etkilenmişti, ama şimdi her yıl daha fazla plagiosefali görülmektedir.

Bebeklerde kafa yamukluğu sizi rahatsız ediyor ve bebeğinizin şekilsiz kafasından endişe ediyorsanız, çocuk doktorunuzla konuşun.  Bebeklerde kafatası yapısı şekilsiz olan herhangi bir bebeğin, kraniyosinostoz gibi daha ciddi durumları dışlamak için değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu durum, kafatası plakaları arasındaki dikişler çok erken birleştiğinde ortaya çıkar ve bu da beyin büyümesi için alanı sınırlar. Deformasyonel plajiyosefali veya kraniyosinostozda, 2 ila 4 aylık arasında erken tedavi önemlidir.

CranioWell , güzel kafa demektir. Kafatası şekil bozuklukları merkezlerinde,  bebeklere kraniyosinostozu ekarte etmek için bir  bebeğin doktor tarafından değerlendirmesi ve ardından bir muayenesiyapılmalıdır.
Yeterince erken bir bebek görülürse, kafa şeklini düzeltmek için genellikle pozisyon tedavisini  kullanabiliriz.  4 aylıktan sonra veya bebeğin kafası ciddi şekilde şekilsizse, bebeğin tedavi için kask takması gerekebilir.

Bebeklerde Kafa Yamukluğu İçin Kask Yardımı

Bir bebek 4 ila 6 aylıkken, kafa yumuşaktır ve hızla büyür. Büyümeyi daha düz alanlara yönlendirmek için başın daha geniş kısımlarına bir kask sığar. Bebek kafa şekillendirici kask her bebeğe özel yapılır. Tipik olarak, ortalama dört ay boyunca günde 23 saat giyilirler. Bebekler kafatası şeklini değiştirmek ve kask takmaya iyi uyum sağlamak konusunda çok esnektir.

Plagiosefaliyi Önlemek veya Kolaylaştırmak için Konumlandırma İpuçları

  • Bebeğinizin her gün en az bir saat karın üstü vakit geçirdiğinden emin olun. Bu aynı zamanda motor becerileri geliştirirken boyun ve kol kaslarını da güçlendirir.
  • Dışarı çıktığınızda, araba koltuğunu arabada bırakın. Bebeği sürekli koltukta taşımak kafa yapısını şeklini bozabilir. Bebeğinizi bunun yerine bir ön taşıyıcı veya askı kullanarak taşıyın . Bu, bebeğinizin başının arkasındaki sürekli baskıyı hafifletir.
  • Başın arkasına da baskı uygulayan salıncaklar ve sallanan koltuklarda süreyi sınırlayın.
  • Bebeği her gece bir önceki geceki karyolasının diğer ucuna koyun. Bebek doğal olarak dışa bakacaktır, bu nedenle basınç noktaları değişir.

Bebek Kafa Şekil Bozuklukları Merkezlerine Başvurun

Bebeğinizde, kafa şekil bozukluğu var ise kafa şekil bozukluğu merkezlerine başvurabilirsiniz.

Menü