Bazen eğik boyun olarak da adlandırılan Tortikolis, Latince’de kelimenin tam anlamıyla “bükülmüş boyun” anlamına gelir. Yenidoğanlarda tortikolis, bebeğin anne karnındaki pozisyonundan veya zor bir doğumdan sonra olabilir. İki tip tortikolis vardır; gerçek tortikolis ve edinilmiş tortikolis. Tortikolis tedavisi her iki tip için de aynıdır ve germe egzersizlerini içerir.

Gerçek bir tortikolis, yan boyun kaslarından biri olan sternokleido mastoid kasındaki (SCM) küçük bir lif düznesizliğinin sonucudur. Bu kas düğümü, Latince’de “yumru” olarak bilinen bir SCM tümörü olarak adlandırılan korkutucu bir isme sahiptir. Ama adının  sizi korkutmasına izin vermeyin, çünkü o bir kanser durumu değildir.

Edinilmiş bir tortikolis, doğumdan sonra ya bebeğin yattığı pozisyondan biraz kısalma ya da doğum sırasında morarma nedeniyle gelişir.

Tortikolisli bazı bebeklerde gelişimsel kalça displazisi de vardır, bu da kalça eklemlerinin düzgün gelişmeyebileceği anlamına gelir.

Tortikolis Tedavisi

Peki, bebeğinizde tortikolis varsa ne yapmalısınız ? Basit germe egzersizleri, kısa ve bazen sıkışık kasları gevşetmeye yardımcı olur. Bebeklerini eğik bir kafayla veya başını çevirmede zorlukla görmek ebeveynler için üzücü olabilir, ancak çoğu bebek tortikolisleri nedeniyle ağrı hissetmez. Bununla birlikte, mümkün olduğunca çabuk çözmek için erken tedavi edilmesi önemlidir.

Bebeğinizin başını her iki yöne de tam olarak çevirme yeteneğinden endişe ediyorsanız, bir pediatrik Fizyoterapistin görmesi uygun olacaktır.

Tortikolis hakkında daha fazla bilgi almak ve doğru tedaviyi bulmak için lütfen bilgilendirici yazımızı okuyun.

Aklınıza takılan her türlü soru için ilgili kask tedavisi yapan doktorlar ve kraniyal kask tedavi merkezleri ile görüşmelisiniz.

Menü