Tortikolis olan bebeğinizin boyun kasları gerildiğinde ve kasıldığında, ağrı ve rahatsızlık sıklıkla hissedilir ve bu da bebeğinizin huzursuz olmasına neden olur. Bebeklik döneminde tortikolis çeşitli şekillerde gelişebilir.

İlk olarak, yeni doğan bebekler, anne karnında belirli bir pozisyonu korumak veya zor bir doğumdan sonra tortikolis yaşayabilir. Edinilmiş tortikolis, doğumdan kısa bir süre sonra, ya bebeğin yatış pozisyonundan dolayı SCM kasında biraz kısalma veya doğum sırasında morarma nedeniyle olur.

Bu bilgilendirici blog gönderisi, bebeğinizde tortikolis varsa ne yapılması gerekenleri açıklamaya çalışır, bu da yüzün ve kafatasının düzensiz büyümesini önlemeye yardımcı olur ve bebeğinizin baş ve boynunun hareket aralığını iyileştirir.

Tortikolis Belirtileri  

Tortikolisin en büyük semptomlarından biri, bebeğinizin başının belirli bir tarafa eğilmesi ve böylece çenenin karşı omzu göstermesidir. Örneğin, kafa tutarlı bir şekilde sağa eğilme eğilimi gösterir, ancak çene sol omuza bakar.

Bebeğinizin başını tam olarak, özellikle  karşı tarafa çevirmekte zorlandığını ve boyun bölgesinde sınırlı bir hareket aralığı gösterdiğini fark edebilirsiniz.

Yüz asimetrisi görülebilir

Görsel olarak bebeğinizin yüzünün bir tarafı yan yattığı için daha düz olabilir ve yüzü genel bir asimetri gösterebilir.

Ayrıca etkilenen boyun kasında yumuşak bir yumru hissedebilirsiniz. Bu, sterno-kleido mastoid kası (SCM) adı verilen yan boyun kaslarından birinde küçük bir  lif düğümünün sonucudur. Bu bir tortikolis belirtisi olmasına rağmen, endişelenecek bir şey değildir ve bu kitle kanser demek değildir , yumru yaklaşık altı aylıkken kaybolacaktır.

Bebeğiniz başını her zaman bir tarafa tutuyorsa veya boyun bölgesinde rahatsız ve kafasının eğik olduğu görünüyorsa ve tortikolis olabileceğini düşünüyorsanız, yapmanız gereken ilk şey doktorunuzdan  tavsiye almaktır. Bu baş pozisyonuna neden olabilecek bir dizi başka koşul vardır, bu yüzden her şeyden önce bunları ekarte etmek önemlidir.

İlginizi Çekebilir:   Brakisefali nedir ve neden olur?

Doğru Pozisyon Teknikleri Kullanarak Tortikolis Tedavisi Edilir?

Tıbbi tavsiye aldıysanız ve bebeğinize tortikolis teşhisi konduysa, durumu etkili bir şekilde tedavi etmek için atabileceğiniz birkaç adım vardır.

Fizyoterapi, tortikolis tedavisinde önemli ölçüde etkili olabilir, çünkü sternokleidomastoid kasın hafifçe gerilmesi boyunda tam bir hareket aralığının yeniden sağlanmasına yardımcı olacaktır. Erken müdahale ve dikkatli yönetim ile bebeğiniz kısa sürede başını düz tutabilecek ve her iki yöne de eşit şekilde çevirebilecek duruma gelecektir.

Plajiyosefali olan bebekler için önerilen yeniden konumlandırma tekniklerine benzer şekilde boyun germe hareketleri de günlük rutinlere dahil edilebilir. Örneğin:

Bebeğiniz beslenirken, beslenmek için çenesini döndürmesi gerekecek şekilde tutun, bu bebeğinizi günlük beslenmeleri boyunca boyun kaslarını sürekli olarak germeye teşvik edecektir.

Bebeğiniz belirli bir tarafta uyumaya meyilliyse, bebeğinizin diğer yöne bakması için beşiği 180 derece döndürün.

Oyuncakları, oyun sırasında başını ters yöne çevirecek şekilde bebeğinizin bir tarafından diğer tarafına hareket ettirin.

Düzenli olarak yapılırsa, bunun gibi gerdirmeler sorunu birkaç ay içinde çözülecektir.

Bebeğinize plajiyosefali ve tortikolis teşhisi konulduysa ve dört veya beş aylıktan küçükse, yukarıda bahsedilen yeniden konumlandırma teknikleri sonunda her iki sorunu da çözecektir. Bununla birlikte, bir ay içinde bir fark olmazsa veya deformite şiddetlenmeye devam ediyorsa, kafa şeklini ‘normal’ aralığa döndürmek için daha fazla tedavi gerekebilir.

Durumun orta ila şiddetli formlarının tedavisi, büyüdükçe kafa şeklini düzeltmek için kafatasındaki kemikleri kademeli olarak şekillendiren bir plajiyosefali kask kullanılabilir. Plajiyosefali tedavisinin etkili, güvenli ve ağrısız olduğu kanıtlanmıştır.

Küçük çocuğunuz için plajiyosefali kask hakkında bilgi almak veya bebeğinizde tortikolis ve/veya plajiyosefali varsa ne yapmanız gerektiği konusunda daha fazla bilgi ve tavsiye istiyorsanız, web sitemizi inceleyin veya 0312 2832691 numaralı telefondan bizi arayın .

İlginizi Çekebilir:   Bebeklerde Kask Tedavisi
Menü