Düz kafa oluşumu başlayan bebeklerde, tipik olarak başlarının arkasında veya yanında düzlük vardır. En yaygın düz kafa sendromu türleri, plagiosefali ve brakisefali olarak görülebilir. Bebeğin kafasındaki kemikler hala yumuşak olduğu için şekil değişikliği mümkündür ve oluşan herhangi bir düzlük bir dereceye kadar tersine çevrilebilir. Düz kafalı bebeklerde bu düzlük çeşitli nedenlerle gelişebilir . Yıllar geçtikçe, düz kafa sendromu gelişen bebeklerin sayısı artmıştır ve şimdi 25 bebekten 1’i etkileniyor.

Ani Bebek Ölümü Sendromunu (SID’ler) önlemek için bebeğin sırt üstü yatırılması tavsiyesi hala inanılmaz derecede önemlidir ve her zaman uygulanmalıdır. Ancak bebeklerin gece ve gündüz uzun süre sırt üstü yatırılması, bebeklerde düz kafa gelişiminin bir nedeni olabilir ve bu konumlandırmanın istenmeyen bir yan etkisi olabilir . Bebeğinizin kafasının ciddi şekilde düzleşmesini önlemek için bu bilgilendirici kılavuzu izleyin ve düz kafa sendromunu önlemenin ve tedavi etmenin en iyi yollarını öğrenin.

Düz Kafayı Önlemenin ve Tedavi Etmenin Basit Yolları

  1. Beşikte bebeğin baş pozisyonunu değiştirin

Bebeğinizi yeniden pozisyon vererek uyguladığınız basit bir şey, düz kafa sendromunu önlemede fark yaratabilir. Düz kafalı bebekler, kafalarının hep aynı kısmına baskı yaparak çok fazla zaman geçirme eğilimindedir. Şunu bilmek önemlidir ki, bebekler uyurken her zaman sırt üstü yatırılmalıdır, ancak ebeveynler yine bebeklerinin başının farklı bölgelerine dönmesi için teşvik edebilirler.

Örneğin, bebeğinizin karyolasının üzerinde asılı olan oyuncakların konumunu değiştirerek, bebeğinizin başının hangi kısmına yatacağını belirlemeye yardımcı olabilirsiniz. Ek olarak, bebeğinizin beşik içindeki yönünü değiştirmek, düz kafa sendromunu önlemeye yardımcı olabilir. Yeniden konumlandırma ile plajiyosefaliyi nasıl önleyeceğiniz konusunda daha fazla tavsiye için yeniden konumlandırma kılavuzumuza göz atmayı unutmayın .

  1. Gün boyunca bol miktarda karın üzeri zamanı geçirmek

Bebeği sırt üstü yatırmak uyku için önemli olsa da, denetimli karın üstü zamanı bebeğinizin başını dinlendirirken boyun ve omuzlarındaki önemli kasların gelişimini teşvik eder. Bunu bebeğiniz için nasıl eğlenceli hale getireceğinize dair ipuçları için karın zamanı kılavuzumuzu okuyun bu aktiviteleri yapmayı alışkanlık haline getirin.

  1. Alternatif besleme pozisyonu

Bebeklerde plajiyosefalinin nasıl önleneceğini araştırırken, birçok ebeveyn basit değişikliklerin yaratabileceği etkiyi fark etmeyebilir. Bu değişikliklerden biri, emzirme pozisyonlarını değiştirerek, özellikle biberonla beslenirken bebeğinizi her zaman aynı kolda tutmayın. Bu, küçük çocuğunuzun başının aynı bölgesine size yaslanmasını önleyecektir. Bunu zaten doğal olarak yapabilirsiniz, ancak bu basit yeniden konumlandırma yöntemi, bebeklerin düz kafa geliştirmesini önlemeye yardımcı olmak için harika bir tekniktir.

  1. Bebeğinizi kucaklayın ve araba koltuklarında geçen süreyi sınırlayın

Sonuç olarak, bir bebek sırt üstü veya araba koltuğunda/bebek karyolasında yatarak ne kadar çok zaman harcarsa, kafasında düzleşme olma olasılığı o kadar artar. Bunu önlemek için, bebeğinizi sürekli yatarak tutmak yerine, onu kucağınıza alarak veya bir ana kucağı – siling gibi bir aparat kullanarak   bilinçli bir şekilde kafasının hep yanı yerde baskı altında kalma zamanını azaltmanızı tavsiye ederiz.

Ek olarak, yolculuk biter bitmez, kafasına gelen dış baskıyı gidermek için küçük çocuğunuzu araba koltuğundan çıkarın. Araba koltuğu üreticileri, bir bebeğin ara vermeden 1,5 – 2 saatten fazla koltukta kalmamasını tavsiye eder.

  1. Kranial kask tedavisi

Mevcut önleme tekniklerine rağmen, düz kafa sendromu hala gelişebilir. Ağır vakalarda düz kafalı bebeklerde daha ileri tedavi gerekebilir. Yeniden konumlandırma teknikleri başarısız olursa, CranioWell klinisyenlerimiz bir bebeğin başının düzleşmesinin ciddiyetini değerlendirir ve düzeltmek için bir kranyal kaskın gerekli olup olmadığına karar verir . Bununla birlikte, bu yalnızca yeniden konumlandırma teknikleri başarısız olduğunda ve durum ciddi ancak tedavi edilebilir olarak kabul edildiğinde önerilir.bebek helmet tedavisi

Düz kafa oluşmuş bebeklerin düzelmesi için yapmış olduğunu aktiviteler ve tutumlar bazen düzelmeyi sağlayamaz. Düz kafa sendromu gelişen çocuklar için kasklar sadece düz kafa sendromunun kötüleşmesini engellemekle kalmaz, aynı zamanda düz kafa sendromlu bebeklerin durumunu düzeltir. Kask, bebeğin kafasının doğal büyümesini daha normal kabul edilen bir kafa şekline yönlendirir. Bu kasklar gelişmiş bir kraniyal yeniden şekillendirme tedavisidir ve bir kafa şeklinin ağrısız ve etkili bir şekilde nazikçe düzeltilmesini sağlar. Kaskımız CranioWell, her bebek ve kafa şekli için özel olarak üretilmiştir.

Bu tekniklerin düz kafayı nasıl önleyeceğinizi anlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz ve çoğu durumda yeniden konumlandırma ve karın zamanı başarılı olabilir. Hâlâ ciddi düzleştirme ve/veya yeniden konumlandırma tekniklerine rağmen düzleşmesi devam eden ve ya artan bebekler için, size kraniyal tedavi merkezleri ve ya ilgili doktor kliniklerinden bir randevu almanızı öneririz . Klinisyenler , küçük çocuğunuzun bir kranial kasktan fayda sağlayıp sağlayamayacağı konusunda size tavsiyede bulunacaktır.

Menü