Tummy time rehberi ile bebeklerinizin erken dönemde karın üzerinde geçen aktivite sürelerini uzatmayı teşvik ediyoruz. Bebekler çok zayıf olduklarından ve kendilerini kolayca hareket ettiremedikleri için, bebeğiniz uyanıkken güvenli karın zamanını teşvik etmek önemlidir. Bu, önemli kasların gelişimine yardımcı olurken aynı zamanda bebeğinizin kafasındaki baskıyı da azaltır. Bu karın üstü zamanı kılavuzu, en iyi sonuçları elde etmek için ihtiyacınız olan bilgileri size sağlayacaktır.

Tummy Time – Karın Üstü Zamanına Başlamak İçin En İyi Yaş

Uyanık, tetikte ve sizin gözetiminizde olduğu sürece, bebeğiniz ilk birkaç hafta içinde karın üstü zaman geçirmeye başlayabilir. Bunu yaparken, kolunuz veya diziniz gibi güvenli bir destekleyici yüzey üzerinde veya hatta bir masanın üzerindeki alt değiştirme minderi üzerinde tutabilirsiniz. Kısa karın üstü zamanı periyotlarıyla başlayın ve alıştıkça artırın. Bebeğiniz yüksek bir yüzeydeyse, gözetimsiz bırakmayın.

Karın Üzeri Zamanı Egzersizleri

Sizin için hazırladığımız tummy time rehberi yazımızda, küçük çocuğunuz için karın zamanının faydalarını teşvik etmek için yapabileceğiniz çeşitli şeyler vardır. Bebekler yaklaşık 3 aylık olduklarında genellikle kollarını yukarı kaldırmaya başlarlar.

Bu, kol ve omuz kaslarının güzel bir şekilde geliştiği anlamına geldiği için büyük bir gelişim basamağıdır. Bunu, heyecan verici bir oyuncağı üstlerinde tutarak, yukarı bakmaları için motive ederek ve kendilerini oyuncağa doğru itmek için kollarını kullanarak teşvik edebilirsiniz.

Bebeğiniz yaklaşık 6 aylık olduğunda kasları daha da gelişecek ve güçlenecek ve bu zamana kadar çoğu bebek kendi kendine dönmeye başlayacaktır. Küçük çocuğunuzla denemek için iyi bir egzersiz, bir oyuncağı biraz önlerine ama göz hizasına yerleştirmektir.

Bu, bebeğinizi kollarını uzatmaya ve oyuncağa uzanmaya teşvik ederek kaslarının daha fazla gelişmesini teşvik eder.

Bu karın üzeri zamanı egzersizleri bebeğinizin boyun, omuz, kol ve sırt kaslarını geliştirmeye ve güçlendirmeye yardımcı olur. Bu egzersizlerle bebeğinizi meşgul etmek için eğlenceli zaman geçirmek önemlidir. Oyuncakları onlardan çok uzakta tutuyorsanız, bu onların hüsrana uğramasına ve cesaretinin kırılmasına neden olabilir.  Bu aktivitede ona eşlik etmeniz, sizinde eğlenmenizi sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir:   Bebeklerde Kask Tedavisi

Bebek Karın Üzeri Zamanı Yapmak İstemiyorsa Ne Yapmalı?

Bebeklerin ilk başta karın üzeri zamanı yapmak istememeleri oldukça yaygındır. Küçük çocuğunuz için yeni bir deneyim ama süreklilik çok önemlidir Onları alışmak için sadece birkaç dakikalık karın üzeri zamanı ile başlayın ve zaman içinde bunu istikrarlı bir şekilde artırın.

Karnının üzerinde hiç vakit geçirmeyen bebekler için, karın zamanına kucağınızdayken başlayabilirsiniz. Bu teknik, onların önünüzde olmayı deneyimlerken, kucağınızın rahatlığında oldukları anlamına gelir. Bu, onları bir yüzeye yerleştirilmeden önce karın üstü zamanına alıştırmanın iyi bir yolu olabilir.

Bebeğiniz yerde karın zamanı geçirirken, onun seviyesine inerek başlayın. Bu, özellikle onlarla konuşuyorsanız ve onları cesaretlendiriyorsanız, onları rahatlatmaya yardımcı olur. Dikkat dağıtıcı şeyler onları daha toleranslı hale getirmenin iyi bir yoludur, bu nedenle karın üstü oyun sırasında ses ve gürültü çıkarmak iyi bir şeydir.

Karın zamanını bebeğinizin günlük rutinine dahil etmek, onu mümkün olduğunca çabuk alışmanın harika bir yoludur. Her zaman şekerleme gibi belirli bir olaydan sonra karın zamanına başlarsanız, küçük çocuğunuz bunu çabucak beklemeye başlayacaktır.

Karın Üzeri Aktivite Süresi Sırasında Güvenlik

Bebeğinizi karın üstü yatarken koyduğunuz yüzey son derece önemlidir ve güvenli olması gerekir. Kanepe gibi bir yüzeyden düşme riskini göze alıp önlemlerinizi almanız önemlidir.

Karın üzeri zamanı için bebeğinizi yere bir battaniye veya havlunun üzerine koymanız tavsiye edilir.

Bununla birlikte, bebeğiniz karnın üzerinde iken, her zaman yanında olmanız da önemlidir. Bebeğiniz karın üzeri zamanı sırasında uykuya dalarsa, uyku anında sırt üstü çevirin.

Bebeğiniz reflüsü varsa, beslendikten hemen sonra karın zamanına başlamaktan kaçının. Bu rahatsız edicidir ve kusmalarına neden olabilir.

Düz Kafa Sendromu

Ebeveynleri birkaç nedenden dolayı karın üzeri zamanı yapmaya teşvik ediyoruz. Sadece önemli boyun ve sırt kaslarının gelişimi için değil, aynı zamanda başlarında düzleşme oluşmasını önlemeye de yardımcı mak için öneriyoruz.

İlginizi Çekebilir:   Konkal Krus Deformitesi

Karın üzeri zamanı, bebeğinizin başına baskı uygulanmadığı bir süre sağlar. Bebekler sırt üstü veya araba koltuğundayken başlarına basınç uygulanır ve düz kafa sendromuna neden olabilir . Düzleşmeyi önlemeye yardımcı olmak için Tummy time ya da karın üzeri zamanı geçirmek iyidir. Düz kafa sendromunu önlemek için yapmanız gerekenler hakkında ayrıntılı bilgiye blog yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Bebeğinizin kafasında bir düzleşme fark ettiyseniz ve tavsiye almak istiyorsanız, kliniklerimizden randevu alabilirsiniz.

Menü