Kraniyal Kask Tedavisi

Bebek kafatası şekil bozukluğu tedavisinde, plagiosefali ( yamuk kafalılık) , brakisefali ( kafanın arka taraf yamukluğu) ve kraniyosinostoz cerrahisi sonrası kask tedavisinde kullanılan son teknoloji kasklarımız hakkında bilgileri paylaşıyoruz


Daha fazla bilgi için arayınız

Hangi yaşlar için uygun

Kraniyal kask tedavisi için 4 ay – 14 ay arası bebekler uygundur. 4 ay öncesinde pozisyon, fizik tedavi ve egzersizler ile bebeklerin kafataslarını n düzelme olanakları vardır.
14. aydan sonra ise bebeklerin kafataslarının büyüme hızı yavaşladığı için kasklarımız 14. aydan sonraki bebeklere takamıyoruz.

bebek kask tedavisi

Kafa şekil bozukluğu neden artıyor?

Bebeklerde Ani Bebek Ölümü Sendromu* nedeni ile güvenli uykuya dönüş programından sonra kafa şekli deformiteleri görülme sıklığı arttı.
Günümüzde yeni doğan bebeklerin %3‘ünden fazlası ciddi veya çok şiddetli kafa şekli deformitesi vardır. Bu oran, hafi f ve orta deformitesi olarak %50‘ye yakın oranda görülmektedir**.
Kranial şekillendirme ortezi hafiftir ve özel yapımdır. Ortezin, iç kısmı yuvarlak şekillidir ve çocuğun herhangi problem yaşamadan uyumasına ve hareket etmesine izin verir.

*ABÖS – Ani Bebek Ölümü Sendromu. Bebekler karın üstü yatarsa sıklıkla görülür.
**Deformational plagiocephaly: a follow-up of head shape, parental concern and neurodevelopment at ages 3 and 4 years; B L Hutchison, A W Stewart and E A Mitchell; Archives of Disease in Childhood September 2010.
***Eff ectiveness of Conservative Therapy and Helmet Therapy for Positional Cranial Deformation. Steinberg et
al; Plastic and Reconstructive Surgery; March 2015

Tedavi süresi ne kadar?

Kraniyal kask tedavisinin süresi bebeğin, kask tedavisine başlama yaşı ile ilgilidir. Erken dönemde farkedilen ve erken dönemde kask tedavisi başlanan çocuklarda kask tedavisi 4 ay süre sonunda bitirilirken, daha büyük çouklarda 6 aya kadar tedavi süresi uzatılabilmektedir.


bebek kaskı kaç saat takmalıdır

BAŞARILI SONUÇ İÇİN 23 SAAT KASK TAKMAK
ÇOK ÖNEMLİDİR.

Ortez, herhangi bir kafatası şekil bozukluğu oluşumunu önlemek için günde 23 saat takılır. Ortezin kısa süre takılması optimal kafatası şekil bozukluğunun düzeltme başarısını engeller. 23 saatten kısa herhangi bir kullanım programı sorunlara neden olabilir ve tedavi başarısını azaltır. Kask, tedavinin son döneminde bile 23 saat kafada takılı kalmalıdır.

CranioWell – Talee

Klinik deneyim ve teknik gelişim ile , devrimsel çevreye duyarlı kaslarımız
NEFES ALABİLİR
Delikli yapılar ortezin nefes almasını sağlar, böylece
havalandırmaya izin vererek bebeğin terlemesini azaltır.
HAFİF
Talee’yi yapmak için 3D baskının tüm potansiyelinden yararlanıyoruz.
İNCE
Talee bebeklerin konforunu artırmak için incedir. Bebeğiniz yakında kask taktığını unutacak
.

bebek helmet tedavisi

Menü