Bebeklerde Kulak Şekil Bozuklukları

Bebeklerde kulak şekil bozukluğu, doğuştan ya da sonradan oluşan bir problemdir. Bu bozukluk, kulakta doğal olarak bulunan kıkırdak ve kemiklerin doğru şekilde gelişmemesi sonucu oluşur. Kulak şekil bozukluğu, bebeklerde sıklıkla görülen bir problemdir ve genellikle çocuğun yaşı ilerledikçe daha da belirgin hale gelir.

Kulak şekil bozukluğunun nedenleri arasında genelde bir sebep olmaz.  Bu bozukluk, çocuğun görünümünü olumsuz etkileyebilir, ancak genellikle çocuğun işitmesini etkilemez.

Kulak şekil bozukluğu, çoğunlukla kozmetik bir problemdir ve tedavi edilmezse, çocuğun yaşı ilerledikçe daha da belirgin hale gelebilir. Ancak, bu bozukluk tedavi edilebilir ve çocuğun kulak şeklinin düzgün hale getirilmesi mümkündür. Tedavinin yöntemi, çocuğun yaşına, cinsiyetine, kulak şeklinin ciddiyetine ve çocuğun genel sağlık durumuna göre değişebilir.

Kulak şekil bozukluğu tedavisinde kullanılan yöntemler arasında ameliyat, kulak kalıplama yöntemleri ve kulak şeklini düzgün hale getirmek için kullanılan özel ortopedik cihazlar sayılabilir.

Ameliyat, çocuğun yaşına ve genel sağlık durumuna göre uygulanır ve çocuğun kulak şeklinin düzgün hale getirilmesini amaçlar. Cerrahi operasyonlar genellikle 4 yaşından sonra yapılmaktadır.  Özel silikon cihazlardan biri olan CranioWell Bebek Kulak Şekillendirme Sistemi ile bebeğinizin kulak şekil bozukluğu ağrısız, acısız kolaylıkla düzeltilebilir.

Çocuğun kulak şekil bozukluğunu anlamak için, doktorun incelemesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:   Bebek Kulak Şekil Bozuklukları ve Craniowell
Önceki yazı
BebeklerdeKonumsal plajiyosefali Tanı ve Tedavisi
Sonraki yazı
Bebek Kulak Şekil Bozuklukları ve Craniowell
Menü