Bebek Kask Tedavisi

Sizi ülkemizde  3D kask tedavisi yeniliklerini anlatıyoruz.

Bebek kask tedavisi süreci, bebeğe özel yapım, 3D baskı ile üretilen, bebek kafa şekil bozukluğu kask uygulamalarını anlatır. Brakisefali, skafosefali, plajiosefali (yamuk kafa) gibi bebeklerde kafatası şekil bozukluğu ve yüz asimetri tedavisinde tedavi seçeneklerini anlatır.

CranioWell  bebek kafa şekil bozuklukları konusunda, aileleri bilgilendirme ve bu konudaki gelişimlerin takip edilmesi için kurulmuş bir platformdur.. Kask uygulamalarının doktor kontolünde ve kararı ile yapılması gerektiğini vugular, doğru ve yönlendirici bilgiler verilir, durumun çoğunlukla kozmetik bir sorun olduğu vurgulanmasının altını çizmektedir.

CranioWell  

Deformasyonel bebek kafa şekil bozukluklarında, yeni jenerasyon tedavi seçenekleri vardır.

Bebek kafa şekil bozuklukları, plajiyosefali (yamuk kafa)  veya brakisefali (düz kafa) olarak da bilinir.  İsimler değişse de çözümler aynıdır. Tanı ve tedavi prosedürü uygulayan merkezlerde, bebek kafa şekil bozuklularında, deformiteye ve bebeğin şekil bozukluğuna özel, özel yapım kasklar vardır.

Kafa şekil bozuklukları neden artıyor?

Ani Bebek Ölümü Sendromunu (ABÖS) önlemek amacıyla önerilen,” Güvenli Uyku Programından” sonra kafa şekli bozukluğu daha sık görülür hale geldi*.

Günümüzde yeni doğan bebeklerin** %3’ünden fazlasında ciddi veya çok şiddetli kafa şekil bozukluğu görülür. %50’ye kadar çocukta ise hafif veya orta derecede kafa şekil bozukluğu mevcuttur.

*ABÖS – Ani Bebek Ölümü Sendromu. Bebekler yüzüstü yattıklarında daha sıklıkla görülür.

**Deformational plagiocephaly: a follow-up of head shape, parental concern and neurodevelopment at ages 3 and 4 years; B L Hutchison, A W Stewart and E A Mitchell; Archives of Disease in Childhood September 2010. “

yamuk kafa

Plagiyosefali nedir?

Bebeğin kafatası yapısı plagiosefali bozukluğunda bir tarafı düzleşerek asimetrik görünmesine neden olur. Bozukluğun, şiddetli olduğu vakalarda kafatası şekil bozukluğu ve yüz asimetrisi birlikte olabilir. Kulaklar hizasız, bir taraf alın öne doğru kaymış olabilir. Bebeğin kafa yapısı yamuk görülebilir. Bebeğin yatış pozisyonu kafa şeklinin bozulmasına neden olabilir.

Plagiosefali kafa şekil bozukluğu tedavisi öncelikle eğer bebek ilk dört ay içerisinde ise, bebeğin yatış pozisyonu değişiklikleri ile düzeltilmeye çalışılır. Eğer bebek dört aydan büyükse ve pozisyon ile bir sonuç alınamıyorsa, düzleşme tedavisi için, bebek kafa şekillendirici kask uygulaması yapılabilmektedir. Ayrıntılı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Brakisefali nedir?

Brakisefali olan bebeklerin kafa yapısı; kafasının arkasında düzleştirilmiş bir alan mevcuttur. Kafatası şekil bozukluğu olan bebeklerin ebeveynleri bazen, kafatasında göçük gibi bir durum da fark edebilirler. Brakisefali kafa şekli, bebeklerinin başı beklenenden daha geniş göründüğü ve kulakları bazen dışa doğru itildiği sekiz haftalıkken fark edilir.

Düz kafa sendromlarından biri olan brakisefali tedavisi için öncelikle bebeklerde kafa düzleşmesi derecesi belirlenmelidir. Hafif kafa şekil bozukluğu var ise, pozisyon ve aktiviteler ile düzleşmenin azaltılmasına çalışılır. Eğer şiddetli yada çok şiddetli derecede kafa şekil bozukluğu var ise, her bebeğin kafa yapısına uygun, planlanmış bebek kafa şekillendirici kask uygulaması yapılabilmektedir.

Brakisefali hakkında daha fazla bilgi için, ayrıntılı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

brakisefal nedir
Deformity several

Kafa Şekil Bozuklukları Kask Tedavisi

  • Araştırmalar*, kask kullanarak yapılan ortez tedavisinin ciddi kafa şekli deformitesinin en etkili çözümü olduğunu göstermektedir. (plagiosefali)
  • Ortez, bebek başı büyümesine izin verirken, bebek kafa yapısının düzeltilmesini sağlar. Tedavinin başarı oranı yüksektir ve kafa şekil bozuklukları tedavisi 4 ila 6 ay sürer. Başlamak için en iyi zaman yaklaşık 4 aylık olduklarındadır.
  • *Effectiveness of Conservative Therapy and Helmet Therapy for Positional Cranial Deformation. Steinberg et al; Plastic and Reconstructive Surgery; March 2015

İLK ANALİZ

  • Herhangi bir tedaviye gerek olup olmadığını belirlemek için kliniğimizde ön deformite analizi yapıyoruz. Hızlı ve basittir.
  • Bebeğinizin kafasının 3D taramasını yapmak için  güvenli ve hassas 3D tarayıcılar kullanılmaktadır. Bu, 3 D tarama ile kafa şekil deformitesinin ciddiyetini belirlenir. Kullanılan 3d tarayıcı lazer ışını kullanmayıp, sadece LED ışıkları kullanmaktadır.
  • Size tarama sonunda bir rapor  verilir.
  • Eğer bebeğinizin kask tedavisine gerek yok sonucu çıkarsa, gerekli egzersiz ve fizik tedavi önerilerini yapılmalıdır. Tekrar 3D taramaları yapılmalıdır. Analizden görsel bir rapor alırsınız. Daha sonra sonuçları netleştirir ve gerekirse en uygun tedaviyi tavsiye edilir. ( Kask merkezleri tarafından )

 İlk adım; bebeğinizin kafatasının 3d modellemesi yapılıyor

Hassas 3D tarama teknolojisi, bebeğinizin kaska ihtiyacı olup olmadığını anlamamızı sağlar. İhtiyaç yoksa, öneriler, fizik tedavi ve gerekli planlamalar yapılır.

İkinci adım;  yapılandırıcı ile bebeğinizin tedavisini sağlayacak kask tasarlanıyor

Klinik olarak doğru tasarımla bebeğinizin kask tedavisi planlanacak, sizde kaskın tasarımında renk seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

Üçüncü adım, bebeğiniz için 3D kask üretimi yapılıyor

Bebeğinizin kask tedavisinin ona özel olmasını sağlayacak kasklar oluşturmak için   3D yazıcılar kullanıyor.

Dördüncü adım, tedavi başlangıcından sonra, kontroller ile kask tedavisi sürekli izlenip, raporlanır

Tedavi süresince önereceğimiz talimatları izlenir ve kontrollerde ilk sonuçları yine, 3D teknolojisi ile yapılır

 

Tortikolis ve Kafa Şekil Bozuklukları

Tortikolis, bebeğin boyun bölgesinin konjenital ya da doğum sonrasında bir tarafa doğru eğik olmasıdır. Kafa şekil bozuklukları, düz kafa gibi durumlara da neden olabilmektedir. Tortikolisi anlamak ve tortikolisli bebeğiniz varsa neler yapabilirsiniz.

Kafa Şekil Bozukluğunu Önlemek

Kafa şekil bozukluğu, düz kafa gelişimini önlemek için doğumdan itibaren yapılması gereken tutumları blog yazılarıımzda okuyabilirsiniz. Düz kafa oluşumunu engellemek için yapılması gerekenler ve Tummy Time Rehberimiz iyi bir kaynak olabilir.

Bebek Kafa Şekil Bozuklukları

Brakisefali, plagiosefali, trigonosefalinin yanında tortikolis gibi durumların erkenden tanınması ve destek ve ya önerilerin bilinmesi kafa şekil bozukluğunu önlemek için anahtar noktadır.

İngiltere’de ve Avrupa Birliği ülkelerinde, Amerika’da ve ülkemizde de  bir çok kafa şekil bozukluğu klinikleri, deneyimlerini teknik güçlerle birleştirdi ve  yeni bir yöntemle, biyo-duyarlı bir kask teknolojisi oluşturulmuştur.

Kasklar Nasıl Olur?

Delikli yapılar kaskın nefes almasını sağlayarak havalandırmaya izin vererek bebeğin terlemesini azaltır.

Kaskı hafif hale getirmek için 3D baskının tüm potansiyelinden yararlanılır

Kask, bebeklerin konforunu artırmak için incedir. Bebeğiniz kask taktığını çok geçmeden unutmalı!

Yeni Yaklaşım – 3D üretim Teknolojisi

Kafa şekil bozukluğu tedavisi,  doktor kontrolünden sonra, 3D tarama teknolojisi ile kafa şekil bozukluğunun derecesi belirleniyor, kask planlanması yapılıp, 3D baskı teknolojisi  kullanılarak bebeğe özel kask üretiliyor. Bebek kafa şekli deformitesi tedavilerinde,  3D baskı teknolojisi ile üretilen kasklar ile yeni yaklaşım geliştirilmektedir.

KASK TEDAVİLERİNDE SONUÇLAR NASIL DEĞERLENDİRİLİR

  • İşte tedavi sonuçlarından sadece birkaçı.
  • Genel olarak, bebek ne kadar erken başlarsa sonuç o kadar iyi olur.
bebek kask tedavisi sonuçları
bebek kafa şekil bozukluğu tedavi merkezi

CranioWell web sitesinde herhangi bir ticari faaliyet yürütülmemektedir. Buradan kask satışı yapılmamaktadır. Türkiye’de kask tedavisi hakkında doğru bilgilerin çoğalmasını amaçlamaktadır.

SON YAZILAR

baby ear molding

What is ear molding?

Ear molding is a non-surgical and non-invasive method for correcting the shape of the ears, typically used in infants who have ear deformities. It involves using a specialized device the…

YASAL UYARI

Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Sadece bir tedavi takip sisteminin varlığı anlatılmaktadır. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitede bulunan metin ve/veya görsel içerikler reklam amacı gütmemekte olup, ön bilgilendirme amacı taşımaktadır. Bu görsel ve/veya metin içerikler hiç bir tıbbi ya da evde uygulamaya dayanak oluşturmaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler yasal uyarı metninde yer alan hususları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Kask tedavisi için, bir doktor görüşünün alınması gereklidir.

Menü